Zakład odzieżowy w Radzionkowie

W zeszłym tygodniu byłam na wycieczce w zakładzie odzieżowym Norman w Radzionkowie. Uważam, że każdy trudniący się czynnościami krawieckimi, obojętnie, czy to zawodowo, czy amatorsko, powinien zwiedzić taki zakład. Doświadczenie to uświadomiło mi, jaka trudna jest praca krawca. Powiedzmy, że byłam tego świadoma, jednak oglądając niezwykle złożoną produkcję garniturów na własne oczy, moje wyobrażenia o tym zawodzie się potwierdziły.

SAM_2326

Zakład w Radzionkowie zatrudnia 140 osób. Kadra pracownicza, z wyłączeniem konstruktorów i mechaników, składa się prawie w całości z kobiet. Wszystkie Panie są ubrane w fartuszki. W zakładzie jest głośno, co jest związane z pracą ogromnej ilości wyspecjalizowanych maszyn jednocześnie. O istnieniu niektórych maszyn krawieckich nie miałam pojęcia. Są to oprócz maszyn do szycia i owerloków  m. in. rękawówki, podszywarki, ryglówki, dziurkarki oraz maszyny do szycia szwem ręcznym AMF.

Proces produkcji garniturów zaczyna się od stanowisk krojowniczych. Panie obsługujące maszyny zakończone ostrymi nożami działają niewyobrażalnie szybko, a jednocześnie z ogromną precyzją, tak aby nie uszkodzić przygotowanych tkanin. W dalszej kolejności duże kawałki materiałów są parcelowane na mniejsze elementy.

Wszystkich stanowisk jest łącznie 140, nie sposób je więc wszystkie opisać. Niewyobrażalne, że wyrób przechodzi aż przez tyle stanowisk, aby mogła powstać z niego jedna marynarka.

Na szczególną uwagę zasługują profesjonalne stoły do nakładania materiału, wyposażone w specjalistyczne poduszki powietrzne (można zobaczyć na zdjęciach poniżej). Cały zakład jest nowoczesny i wyposażony w najbardziej profesjonalne sprzęty.

Norman zajmuje się praktycznie w całości produkcją na eksporSAM_2332t. Wyjątek stanowi krawiectwo miarowe-  pole do popisu szczególnie dla wymagającego klienta. Producent daje możliwość dostosowania garnituru do potrzeb nawet najbardziej wyrafinowego odbiorcy, z możliwością wyboru szczegółów garnituru zgodnie z własnymi preferencjami.

Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu, z jakim działa nasz rodzimy zakład. Gotowe garnitury, która miałam możliwość oglądać, są moim zdaniem na najwyższym światowym poziomie. Z przyjemnością podziwiałam najnowsze wiosenne designy.

Dla zainteresowanych; ceny garniturów haute couture (na miarę) zaczynają się od 1000 zł a kończą nawet na 15 tys. (model ze złotą nitką). Czyż nie każdemu należy się odrobina luksusu? ;)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.