Słowniczek

Dekatyzacja – według wiki- poddawanie tkaniny działaniu gorącej (ok. 60° C) wody, pary wodnej i zimnej wody, mające doprowadzić do skurczenia się włókien i stabilizacji ich wymiarów. Ma to na celu uniknięcie zbiegania się tkaniny w okresie użytkowania.

Prêt-à-porter-  według wiki – (pʀɛtapɔʀˈte, fr. gotowe do noszenia o ubraniach), czyli kolekcje ubrań dostępnych w sklepach, z produkcji seryjnej, a nie szyte na zamówienie u krawca. Tak powstała i rozpropagowała ten styl firma Cacharel. Projektantami kolekcji tego typu są m.in. Donna Karan czy Marc Jacobs. Jego przeciwieństwem jest haute couture.

Gipiura - według strony www.koroneczki.pl -to inaczej koronka klockowa. Jej początki sięgają XV wieku, a do Polski dotarła w XVI wieku za sprawą królowej Bony. Obecnie jest bardzo popularna i właściwie trudno sobie wyobrazić bieliznę, suknie, firanki czy niektóre ozdoby bez jej elementów. Hafty gipiurowe są wypukłe i właśnie na tym polega ich urok.  Koronki te tworzy się przeplatając nici nawinięte na klocki (stąd jej nazwa). Istnieje wiele tradycyjnych wzorów i stylów tej koronki, w zależności od kraju pochodzenia i regionu. Wzór tej koronki zwany jest też reliefowym (czyli wypukłym, relief w sztuce to płaskorzeźba).  I właśnie w produkcji bielizny ten przepiękny rodzaj koronki cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i powstają ciągle nowe wzory.

Skaner 3D – według wiki- rodzaj skanera, urządzenie optoelektroniczne stworzone głównie na potrzeby tzw. projektowania odwrotnego tj. procesu projektowania przemysłowego dokonywanego na bazie istniejących obiektów. Skanowanie przestrzenne opiera się na współrzędnościowej technice pomiarowej, która umożliwia bezdotykowe wyznaczenie wymiarów przestrzennie ukształtowanych rzeczywistych obiektów, ze stosunkowo wysoką dokładnością. Technika ta charakteryzuje się procedurami pomiarowymi opartymi na wartościach współrzędnych lokalizowanych punktów pomiarowych, które składają się na bryłę skanowanego elementu.

Marlene Dietrich, właśc. Marie Magdalene Dietrich  (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992) – według wiki- niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska. …zapisała się nie tylko w historii kina, ale i mody. Choć jej styl zachwycał 80 lat temu, dziś również jest aktualny i często się do niego sięga.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.