Marleny wiecznie żywe

A co myślicie o marlenach?

Zawsze chciałam mieć takie spodnie, ale nigdy nie znalazłam na tyle interesujących w sklepie, żeby zdecydować się na ich zakup.

Wymarzyłam sobie już konkretny fason parę miesięcy temu i stworzyłam ich projekt. Rysunek może i nie jest najpiękniejszy, ale na moje potrzeby wystarczający:

IMAG1866-2

IMAG1864-2

 

W następnej kolejności przy pomocy mojej Pani nauczycielki, a zarazem mentorki z zakresu konstruowania, wykreśliłam konstrukcję spodni podstawowych na moje własne wymiary. Przy niewielkiej modyfikacji zostały dostosowane do szablonu szerokich spodni, zwanych marlenami- od sławnej Marleny Dietrich, która je wypromowała.

Konstrukcja tych spodni zajęła mi kilka dlugich godzin, ale operacja krzywikami, ekierką i ołówkiem zaowocowała powstaniem foremki idealnie pasującej do moich rozmiarów (teraz moge ją wykorzystywać do modelowania również innych rodzajów spodni).

Przywodząc na myśl Marlenę Dietrich przed oczami mamy piękną blondynkę o uwodzicielskim spojrzeniu, z pięknymi blond lokami  i papierosem w dłoni. To ta krucha i drobna aktorka po latach stała się ikoną mody, swym stylem zbliżonym do Grety Garbo. Charakteryzowała się męskimi stylem ubioru; szerokie spodnie, garnitury, cylindry, koszule. Jej sposób ubierania się był na tyle wyraźny, że został zapamiętany i po dzień dzisiejszy jest inspiracją do powstawania nowych kolekcji w stylu Marleny Dietrich.marleny6

Marleny3-2Uważam, że sama historia stworzenia tak osobliwego stylu Marleny Dietrich jest wyjątkowo ciekawa. To słynna projektantka Coco Chanel zaprojektowała już wcześniej szerokie spodnie z wysokim stanem, które wcześniej nikt nie miał odwagi nosić z taką nonszalancją jak zrobiła to Dietrich. Duet Coco-Dietrich okazał się tak ogromnym sukcesem, że stworzony przez nie styl dandysa(młodzieńca), w wersji kobiecej, wraca na wybiegi każdego sezonu.

marleny dzisiaj

W tamtych czasach ciężko było przekonać kobiety do zrezygnowania z szerokich sukni, koronek, gorsetów. Dopiero dzięki sławie kina (Marlenie Dietrich) kobiety zaczęły przekonywać się do swobody i wygody jaką dają spodnie, długie swetry, koszule oraz marynarki. Zjawisko to doskonale oddają słowa  Karla Lagerfelda:

Coco Chanel urodziła się rozumiejąc kobiety z epoki, która miała dopiero nadejść.

Tym dwóm utalentowanym sławom mogę być dzisiaj wdzięczna za inspiracje, gdyż to dzięki nim powstały moje własne marleny. Taki mały przedsmak tego co zaprezentuję w następnym wpisie, gdyż w najbliższym terminie planuję odbyć sesję mojej nowej kreacji – taka zachęta również dla mojego fotografa.

2 Komentarze

    • Jak miło, kiedy ktoś nowy trafia na mojego bloga. Wtedy jestem zdziwionia, że nie piszę tylko „do szuflady”. ;)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.